דף הבית » חוג חקלאות

חוג חקלאות

חוג חקלאות

שיעור שנתי שבמהלכו מקימים יחד גינה חקלאית בבית הספר. השיעור משלב הכנת האדמה והתלמים, זריעה, השקיה וניקוש. התלמידים עוקבים אחר הצמיחה בטבע, חווים תהליכי צמיחה אישית ומפתחים סבלנות ויכולת התבוננות. במהלך השנה הם שותלים גידולים לפי העונות, לומדים על הצומח ועל עבודת האדמה, ומתחברים לעבודת כפיים ולטבע. בתהליך העבודה רוכשים גם כישורים חברתיים כגון עבודת צוות, ערבות הדדית, נתינה לסביבה, אחריות וקיימות.

הגינה הקהילתית

הגינה הינה מרחב חקלאי המאפשר לכלל סוגי האוכלוסיה בכל הגילאים להגיע ולחוות עבודת כפיים, שייכות וחיבור לאדמה ,הנאה מתוצרת חקלאית שגדלה משלב הזרע, דרך הנביטה ועד הפרי המוגמר. הגינה פועלת בשעות אחר הצהריים ומאפשרת מפגש בין קהלים שונים, משפחות ,נוער ומבוגרים. בגינה מתקיימות פעילויות וסדנאות לאורך השנה על ידי מדריכי חקלאות מקצועיים. בגינה מקבלים את היכולת לראות ולהקשיב לטבע, לחדד את החושים בלמידה באוויר הפתוח ולפתח רגישות ומודעות לסביבה.

כבר כמה שנים שיש לנו שיעורים של עץ השדה והכי אהבתי את שיעור חקלאות. אני בן אדם שאוהב להתעסק בפירות, להשקות ולראות איך דברים גדלים לאט לאט. לפני שנה שתלתי תירס וכעבור חודש וחצי הוא צמח. זה מטורף. צמחו גם עגבניות וגם חסה, את החסה אכלתי והיא היתה ממש אחלה. לפעמיים הידיים מתלכלכות אבל אני אוהב את זה, אוהב את הבוץ. זה עושה ממש טוב באמצע היום, להתעסק עם הידיים, לראות שדברים שאתה שותל צומחים. זה לא סיפוק שמקבלים משיעור חשבון או אנגלית.

השתתפתי בחוג חקלאות עם המורה יוסי, וחוויתי המון חוויות כמו איך שותלים, ומה כל התהליך לגידול השתיל. למדתי שיש לטפח, וכל פעם להוציא את העשבים הרעים כדי שהשתיל יוכל לגדול ולצמוח, כי העשבים לוקחים לו את כל האוכל והמים. החוויה הכי גדולה היתה התוצאה – לקטוף את מה שטיפחנו וגידלנו ובסוף קיבלנו תוצר כמו סלק אדום, חסה, כרוב ושומר.